WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Historia Stegny

Pierwsza wzmianka historyczna o Stegnie związana jest z rokiem 1432. Na terenach dziś należących do Stegny, sześć stuleci temu znajdowały się dwie wsie - Stegna - morska osada rybacka oraz Kobbelgrube (stadnina klaczy) - okolice kościoła.

Pod Pod koniec wojny trzynastoletniej było głośno o Żuławkach i Stegnie w całej Polsce. A to za sprawą Mistrza krzyżackiego Ludwik von Erlichausen, który podjął się śmiałej próby opanowania drogi wodnej do Gdańska. To oczywiście utrudniałoby Polsce komunikację z Gdańskiem. Czterodniowa bitwa zepchnęła Krzyżaków na Zalew, późniejszy atak wojsk Stollego oraz okretów z Elbląga rozgromiły flotę Wielkiego Mistrza. Fakt ten nazwano morskim zwycięstwem na Zalewie Wiślanym.

Stegna (część Kobbelgrube) brała udział w tworzeniu się warunków zawarcia pokoju toruńskiego. W 1465 przebywała tu delegacja polska oraz krzyżacka omawiająca warunki pokoju. Opis rozmów zapisał słynny polski kronikarz Jan Długosz. Nie istnieje już drewniany kościół w Kobbelgrube, w którym modlił się nasz kronikarz. Na miejscu drewnianego stoi obecny.

Okolice Stegny i sama miejscowość od wieków były związane z Gdańskiem. Współczesne reformy administracyjne ulokowały Stegnę w obszarach byłego województwa elbląskiego.

Los ludzi żyjących w stegnie to lata zmagania się z żywiołem - wodą. To ona narzucała tu sposób bycia - korzyści płynące z położenia nad morzem przeplatały się z potrzebą wypierania wody z pól. Najbardziej znanymi twórcami systemu odwadniania byli Holendrzy.

Stegna ma też swoją ciekawą historię. Mieszkaniec Kobbelgrube - Chrystian Kunke - łotrzyk, złodziej i bandyta został skazany na karę śmierci. Zaproponowano mu uwolnienie w zamian za informację o miejscu schowania wielkich skarbów. Ten znając swoich oprawców (Krzyżaków) powiedział ".... pomimo, że stoicie w pobliżu nagromadzonych latami ogromnej ilości złotych monet, bursztynu, złotych ozdób, nie znajdziecie tego bogactwa bo pilnują go siły nieczyste...". Wielu poszukiwaczy starających się skarb odnaleźć znaleziono martwych - to tylko potęgowało ostatnio słowa skazańca. Do dnia dzisiejszego wielkiego skarbu nie odnaleziono...

Historii Stegny nie da się opisać w skrócie - obszerniejszą publikację można znaleźć pod adresem www.stegna.pl

POGODA NA MIERZEI
Niedziela, 18. marca 2018
Poniedziałek, 19. marca 2018
Wtorek, 20. marca 2018
Środa, 21. marca 2018
NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.
Design, prowadzenie serwisu Agencja Reklamowa Gabo © 2002-2018